Проект USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні»
Донецька область. Розповідає молодша медична сестра КНП “Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер”, що у Краматорську, Наталя Cергіївна Пригаріна: «Пацієнти, особливо у важкому стані, потребують допомоги неначе діти. Декого годуєш з ложки, декого вчиш знову ходити. І кожному намагаєшся вселити віру в одужання. Нерідко буває так: результати обстеження невтішні, прогноз також, а пацієнт дивиться на тебе, чекаючи, як від останньої інстанції, відповіді на питання — а що далі? Завжди намагаюся жартувати, щоб підбадьорити:
— Прихворіли? У всіх буває. Будете дисципліновано лікуватися, то й одужаєте! Підведетеся, ще потанцюємо.
І інколи стаються дива: людина перемагає хворобу».
Наталя Сергіївна прийшла працювати молодшою медичною сестрою в ОКПТД шість років тому. Спочатку вагалася. Думала, що сил може не вистачити для фізичних і емоційних навантажень. З дитинства вона вирізнялась своєю щирістю та людяністю, відповідальністю та готовністю завжди прийти на допомогу.
Сумніви швидко розвіялись. Доброзичлива атмосфера у відділенні, повага до кожного працівника, підтримка досвідчених колег додали впевненості. Але головне, що вона зрозуміла з першої зустрічі, — наскільки необхідним для майже кожного пацієнта є догляд і добре ставлення саме молодшого медичного персоналу. Адже Наталя не бачила ніколи стільки болі, страждань, безпорадності і незахищеності, як в очах людей, хворих на туберкульоз. Серце підказало: саме тут її місце і покликання.
Від туберкульозу лікується чимало соціально неадаптованих людей. Але і до них Наталя, як і інші молодші медичні сестри, легко знаходить підхід. Кожного пожаліє, знайде потрібні слова, посміхнеться. І вони відповідають довірою та повагою. Чекають, коли знайдеться вільна хвилина, щоб погомоніти щиро.
«Сьогодні відчуваю задоволення від того, що разом з колегами допомагаю тим, хто цього потребує найбільше. А коли лікування пацієнта завершується одужанням, пишаюся, що у спільному успіху є і мій скромний внесок», — говорить вона.
І ще про своїх колег розповідає Наталія Миколаївна Клименко, завідувачка відділення ОКПТД: «Наші медичні працівники — професійні, працьовиті, цілеспрямовані, людяні. Вони постійно навчаються та удосконалюють свою майстерність, опановують нові схеми і підходи до лікування, освоюють сучасне лабораторне та діагностичне обладнання. В період пандемії COVID-19 посилюють інфекційний контроль і привертають увагу пацієнтів і населення до важливості дотримання карантинних заходів.
Вони йдуть в ногу з часом, усвідомлюючи, що чітке використання напрацьованого в світі досвіду та найкращих медичних практик, співпраця з міжнародними партнерами дозволять зменшити тягар ТБ в нашій країні. Зміни відбуваються кожного дня, в тому числі, завдяки нашим медичним працівникам».

